Kodeks szachowy – Przepisy gry w szachy

kodeks szachowy przepisy gry

Każdy zapalony szachista powinien wiedzieć, jakie reguły prezentuje kodeks szachowy. W historii przewijało się wiele wersji gry w szachy, a zasady zmieniały się na przestrzeni wieków. Obecnie największym autorytetem jest Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE), która zrzesza związki szachowe ze wszystkich narodów.

Przepisy gry w szachy – pewne źródło wiedzy

Najpewniejszym źródłem wiedzy na temat kodeksu szachowego są przepisy gry FIDE. Znajdziesz w nich informacje na temat bierek, dozwolonych ruchów, zapisu przebiegu partii, punktacji czy reguł ogłaszania remisu. Opisują też dozwolone zachowania zawodników i warianty gry w szachy.

Przepisy turniejowe FIDE to dodatkowe reguły, które dotyczą m.in. organizacji turniejów szachowych, sposobów ich rozstrzygania, procesów odwoławczych od decyzji sędziego oraz mediów dokumentujących przebieg zawodów.

Kodeks szachowy do pobrania

Powyższe źródła składają się na pełen kodeks szachowy, którego znajomość przydaje się zwłaszcza podczas zawodów. Część zgromadzonej w nim wiedzy pomaga także w towarzyskich rozgrywkach przez Internet. Pobierz dokumenty FIDE, aby poznać ogólnie obowiązujące przepisy gry w szachy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *